Jump to content

Włam (Compromise)


Recommended Posts

Witam! Ktoś mi się włamał do sieci, później do laptopa i został on zaszyfrowany bitlockerem. Stwierdziłem że napiszę do Microsoft supportu jedyne co oni pomogli to żebym zrobił skana antywirusem i powiedzieli że jeżeli bitlocker sam się włączył to laptop został zaatakowany. 

Postawiłem system na nowo bo miałem backdoory i rootkity powiedziałem że już nie ma sensu trzymać się zhakowanego lapka i go wyczyścić.

System nowiutki, ale problem z starego komputera nie zniknął :( Zapora windows defender! Jest ona zhakowana i jeśli dam ją w okienko i nią poruszę to się ścina. Bardzo mocno jak by moja myszka się zepsula i wariowała.

Nie mam siły i nie wiem co robić napisałem do was może mi pomożecie z góry bardzo dziękuję bo sam się pogubiłem.

Proszę was "ESET" abyście mi jakoś pomogli w usunięciu zagrożenia. Słyszałem że można przeaanalizwoać logi czy coś? Jeśli jest to możliwe mogę nawet czekać miesiącami na odpowiedź, proszę aby o sprawdzenie czy mój laptop jest czysty. Pozdrawiam, przesyłam zdjęcie z tego jak wygląda lagowanie kursora

 

Machine translation:

Hello! Someone hacked my network, then my laptop and it was encrypted with a bitlocker. I decided that I would write to Microsoft support, the only thing they helped me to do a scan with an antivirus and said that if the bitlocker turned on by itself, the laptop was attacked.

I put the system up again because I had backdoors and rootkits, I said that there is no point in sticking to the hacked paw and cleaning it.

The system is brand new, but the problem with the old computer has not disappeared :( Windows defender firewall! It is hacked and if I put it in the window and move it, it crashes. Very much as if my mouse breaks and goes crazy.

I don't have the strength and I don't know what to do. I wrote to you, maybe you can help me in advance, thank you very much because I got lost myself.

I am asking you "ESET" to help me somehow in removing the threat. I heard that you can analyze logs or something? If it is possible, I can even wait months for an answer, please check if my laptop is clean. Regards, I am sending a picture of what the cursor lag looks like

Edited by Marcos
Machine translation added
Link to comment
Share on other sites

  • Marcos changed the title to Włam (Compromise)
  • Administrators

First of all, we kindly ask you to post in English since this is an English forum.

Please start off by providing logs collected with ESET Log Collector. Have you had ESET already installed before the disk got encrypted with Bitlocker?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...