Jump to content

Recommended Posts

Ahoj,

Již delší dobu pozoruji na NTB problém s výpadky internetu. Vše co souvisí se síťovým připojením jsem zkontroloval a vše se zdá být v pořádku. Proto mě napadlo, jestli to třeba nesouvisí s programem EIS (chybou v některém modulu?), jelikož provádí kontrolu provozu sítě.

Problém se projevuje naprosto náhodným výpadkem přístupu k internetu po náhodných dobách, vždy cca na 2-3 minuty, poté se spojení obnoví a vše zase funguje. Níže popisuji poznatky:

*** V době výpadku je vždy na liště u hodin "zeměkoule se zákazovou značkou", když na ni najedu myší je zde informace s názvem Wi-Fi sítě, ke které jsem připojen a "připojení k internetu není k dispozici".

*** V době výpadku v nastavení Windows v sekci "Síť a internet" a "Zobrazit vaše vlastnosti sítě" má NTB stále přidělenou IP adresu a servery DNS z DHCP, ale není tam vidět doba zápůjčky IP adresy a rychlost spojení (což v době funkčního připojení je) a je tam také informace "Připojeno k neznámá síť". Po samovolném obnovení připojení (po zmíněných cca 2-3 minutách) se tam veškeré informace zase zobrazí i s informací "Připojeno".

*** Po samovolném obnovení připojení NTB nežádá server DHCP o přidělení IP adresy, tedy adresu neztrácí.

*** V době výpadku jsou normálně vidět moje i ostatní Wi-Fi sítě v okolí, tedy Wi-Fi modul v NTB bude pravděpodobně fungovat správně.

*** V době výpadku se nedá připojit k jiným zařízením v síti, tedy u poskytovatele problém nepředpokládám.

*** Na stoním PC, který je ke stejnému routeru připojen, ale kabelem, se výpadky neprojevují.

*** Velmi zvláštní je to, že poprvé se výpadky objevily letos v březnu hned po změně času na letní. V souvislosti s jinou věcí jsem z programu EIS v nastavení u firewallu ze "Známé sítě" odstranil moji Wi-Fi síť a nastavení uložil. Program ESET si ji zase hned načetl znova zpět. Poté jsem ještě provedl restart NTB. Od té doby výpadky zmizely, ale jen do doby, než se letos v říjnu zase posunul čas na zimní. Po změně času se zase hned výpadky objevily. Zvláštní...

*** Dříve jsem měl jiný router (Ubiquiti) a jiný přístupový bod (Edimax), s těmito zařízeními se nikdy žádné výpadky neobjevovaly. Možná nějaká nekompatibilita mezi novými zařízeními (Tp-Link a Asus) a programem EIS, která by se ale projevovala po změně času??? Opravdu zvláštní...

----------------

- Hlavní drátový router TP-Link TL-R600VPN, který přiděluje IP adresy a další parametry sítě.

- Wi-Fi router Asus RT-AC1200G+ (běží v módu pouze jako přístupový bod), ke kterému se připojuje zmíněný NTB.

- Na obou routerech správný čas i datum, taktéž i v NTB.

- V NTB ovladač Wi-Fi aktuální.

- Firmware obou routerů aktuální.

- Vzhledem k tomu, že se problém vždy objevil po změně času zimní/letní a opačně, nepředpokládám tedy nějakou HW vadu nějakého ze zmíněných zařízení. V případě závady by se problém poprvé asi neobjevil vždy po změně času.

- EIS 13.0.24.0 (potíž ale existovala i při starších programových verzích EIS).

- Moduly ESET aktuální k dnešnímu dni.

- Windows 10 1909, aktuální k dnešnímu dni.

--------------

Netvrdím, že je zcela jistě potíž v ESETu, ale vzhledem k tomu, že v síti a zařízeních se zdá být vše OK, mohl by to ESET možná způsobovat, vzhledem k tomu, že skenuje a kontroluje síťový provoz. Dle dostupných informací, v dávné minulosti v ESETu verze 4 byl údajně nějaký problém s odpojováním sítě ESETem. Možná nějaká podobná chyba...?

 

Díky za případný předběžný názor nebo na navedení, kde by mohla být potíž.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Ak je to mozne, vyskusajte v rozsirenych nastaveniach docasne vypnut firewall a sledujte, ci sa problem prestane prejavovat. Pripadne namiesto EIS docasne nainstaluje ESET NOD32 Antivirus, ktory neobsahuje firewall a ani sietovu ochranu. Ak by bolo problem mozne spolahlivo zreplikovat, vyskusajte docasne uplne odinstalovat ESET a potvrdit tak, ci problem suvisi s nasim produktom. Ked sa problem prejavuje, je mozne pingnut nejake zname web servery?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...